Connect with us

Jak dobrac odpowiedni latawiec

Artykuły

Jak dobrac odpowiedni latawiec

latawce
Jak już wiemy latawiec to bardzo ważny element wyposażenia każdego kitesurfera a decyzja o jego zakupie powinna być naprawdę dobrze przemyślana. Przy wyborze latawca należy uwzględnić szereg różnych czynników, broń boże nie wolno się kierować wyglądem i innymi mało ważnymi elementami 😛 Kupując latawiec powinniśmy uwzględnić nasze doświadczenie kitesurfingowe tzn. czy jesteśmy osobami początkującymi, średnio zaawansowanymi czy tez zaawansowanymi. Drugim czynnikiem jest przeznaczenie latawca; musimy się zastanowić czy będziemy go używać tylko na wodzie czy tez planujemy używać go również na lądzie. Kolejna sprawa to nasza waga, która również odgrywa ważną role przy wyborze latawca.

Wracając do kwestii naszego doświadczenia to sprawa wygląda następująco: od tego jaki wybierzemy latawiec będą zależały postępy w pływaniu. Jeśli wybierzemy zły latawiec będzie nam dużo trudniej go opanować przez co nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone. W ostateczności może nas to zniechęcić do tego pięknego sportu. Osoby niedoświadczone powinny szukać lataców przeznaczonych dla początkujących. Charakteryzują się one mniejszym wydłużeniem AR (aspekt ratio) czyli stosunkiem szerokości do długości mierzonej wzdłuż pierwszej tuby poprzecznej od krawędzi natarcia do krawędzi spływu do długości (od ucha do ucha). Dzięki mniejszemu AR latawiec jest bardziej stabilny i bezpieczniejszy.

Latawce z wysokim AR (powyżej 5,5) są przeznaczone dla dobrze pływających kitesurferów. Wysokie AR powoduje, że latawiec generuje większą moc, oraz szybko reaguje nawet na minimalne ruchy barem.

Nie bez znaczenia jest również zakres wiatrowy latawca. Producenci określają ten parametr zazwyczaj dla kitesurfera o wadze 75 kg. Parametr ten najczęściej podawany jest w węzłach i określa dolną i górną granicę przy której jest możliwe pływanie. Im kitesurfer lżejszy tym zakres wiatrowy mniejszy.

Jeśli planujesz używać latawca zarówno zimą jak i latem to swoją uwagę powinieneś skupić na latawcach zamkniętokomorowych i pompowanych. Jeśli natomiast chcesz używać latawca tylko zima to powinieneś szukać wśród latawców miękkich, komorowych.

Jak widać decyzja o wyborze i kupnie latawca nie jest łatwa. Nie jest to rzecz tania dlatego warto dobrze przemyśleć swój zakup. Jeśli nie mamy pewności to warto zapytać sprzedającego czy też poprosić o poradę na forum internetowym. Najlepszym rozwiązaniem dla osób które dopiero chcą rozpocząć przygodę z kitesurfingiem jest zapisanie się najpierw na kurs, a dopiero po kursie kupić własny sprzęt.

Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. Henryk

    14 czerwca, 2019 at 9:00 am

    Świetny sprzęt w okazyjnej cenie udało mi się kupić w sklepie Freakshop. Latawiec pierwsza klasa. Wysoka jakość w dobrej cenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

To Top