Connect with us

Trapez – budowa, rodzaje

Artykuły

Trapez – budowa, rodzaje

Tapez to kolejny niezbędny element wyposażenia każdego kitesurfera. W skrócie trapez to gruby pas (najczęściej z pianki neoprenowej) umieszczony na biodrach lub pasie do którego podpina się chicken loopa baru. Użycie trapezu pozwala na zaoszczędzenie energii poprzez przeniesienie sił generowanych przez latawiec z rąk na tułów. Każdy trapez w swojej budowie posiada kilka charakterystycznych elementów. Przede wszystkim każdy trapez wyposażony jest w hak do którego podpinamy chicken loopa, z tyłu najczęściej jest umieszczona rączka, która umożliwia ewentualną asekurację. Oprócz tego są jeszcze stalowe uchwyty do których przypinamy leasha , nożyk bezpieczeństwa oraz podkładki pod hak i paski.

Generalnie trapezy możemy podzielić na dwie grupy: biodrowe oraz lędźwiowe. Są też jeszcze trapezy zintegrowane które mogą być zintegrowane z kamizelką czy też spodenkami.

Trapez biodrowy

trapez_biodrowyTen rodzaj trapezów zakładamy podobnie jak spodenki, posiada podobne jak w uprzęży alpinistycznej zapięcia w pachwinie dzięki którym trapez nie przesuwa się podczas pływania. Uprzęż o której wspomniałem wcześniej jest zarówno zaletą jak i wadą gdyż przez nią zakładanie trapezu jest trudniejsze oraz ogranicza niektóre ruchy w stawach biodrowych. Trapezy tego rodzaju mniej obciążają kręgosłup, mają niżej osadzony środek ciężkości przez co łatwiejsze jest krawędziowanie deską. Podsumowując, ten typ trapezów polecany jest dla osób uczących się pływać oraz dla pływających rekreacyjnie.

Trapez lędźwiowy

trapez_ledzwiowyNazwa tego trapezu pochodzi od tego iż zakładamy go na lędźwie a prościej mówiąc po prostu w pasie. W porównaniu do trapezów biodrowych lędźwiowe zdecydowanie łatwiej się zakłada i zdejmuje, mamy większą swobodę ruchów w stawach biodrowych, większą swobodę jazdy na switch oraz lepszą kontrolę przy lądowaniu po skokach. Trapezy te są polecane dal osób które już pływają.

Najważniejszą sprawą przy wyborze trapezu jest to aby dobrze dobrać rozmiar.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

To Top