Connect with us

Latawce – budowa, rodzaje

Artykuły

Latawce – budowa, rodzaje

Latawiec to podstawowy element sprzętu każdego kitesurfera. To element, który wyróżnia kitesurfing na tle innych sportów. To on zapewnia nam siłę napędową, to dzięki niemu możliwe są powietrzne akrobacje, to dzięki latawcom kitesurfing jest tak widowiskowy.

budowa_latawca

W kitesurfingu mamy do czynienia z kilkoma rodzajami latawców, z różnymi ich powierzchniami. To jaki latawiec będzie odpowiedni dla nas zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim od poziomu zaawansowania oraz warunków pogodowych.

Latawce stosowane w kitesurfingu możemy podzielić na dwie grupy, na pompowane oraz na komorowe. Wśród latawców komorowych wyróżniamy latawce zamkniętokomorowe oraz otwartokomorowe. Wśród latawców pompowanych rozróżniamy latawce C-Shape, Bow, SLE oraz Hybrydy.

Latawce komorowe (miękkie)

Nazwa latawców pochodzi od ich budowy. Skrzydło latawca zbudowane jest z komór wypełnionych powietrzem. Na krawędzi natarcia takiego latawca znajdują się wloty powietrza, które w zależności od przeznaczenia posiadają wentyle lub nie. Dzięki swojej budowie taki latawiec właściwie sam wypełnia się powietrzem. Powietrze wlatując do środka czaszy równomiernie rozchodzi się po całym latawcu . Wykorzystanie pwierzchni w latawcach komorowych sięga nawet do 90%. Oznacza to że przy danych warunkach wiatrowych możemy użyć mniejszego latawca niż w przypadku latawców pompowanych w których wykorzystanie powierzchni jest dużo mniejsze.

Otwartokomorowe – przeznaczone tylko i wyłącznie na ląd
Zamkniętokomorowe – przeznaczone są zarówno na komorowewodę jak i na ląd

Latawce C-shape

c-shapeC-shape to grupa latawców, które kształtem przypominają literę C. Wszystko za sprawą olinowania które sprowadza się tylko do linek na bokach latawca przez co latawiec przybiera kształt litery C. Latawce tego typu przeznaczone są dla osób które dobrze jeżdżą. Do głównych zalet tego typu latawców można zaliczyć dobre czucie latawca na barze oraz stabilność. Wśród wad można wymienić gorszy zakres wiatrowy oraz trudniejszy restart latawca w porównaniu do latawców innego typu. Tego typu latawce znajdują zwolenników wśród zawodników.

Latawce BOW/SLE

sleLatawce Bow to latawce o charakterystycznym płaskim profilu oraz olinowaniu odchodzącym od krawędzi natarcia. Dzięki takiej konstrukcji udało się uzyskać bardzo duży zakres wiatrowy który sięga niemal 100%. Oprócz tego latawce Bow posiadają duży depower, dobre noszenie w powietrzu, dobry restart oraz dobry dolny zakres. Wśród wad można wymienić niestabilność, duże siły powstające na barze, długa linka depowera. Latawce tego typu świetnie nadają się dla początkujących kitesurferów.

Latawce SLE są zbliżone wyglądem i kształtem do latawców Bow. Różnice w stosunku do latawców Bow polegają na tym iż SLE nie mają wcięcia na krawędzi spływu oraz ich profil nie jest aż tak płaski jak w Bow’ach.

Hybrydy

hybrydaHybrydy to latawce które powstały w wyniku połączenia cech konstrukcyjnych latawców C-shape z cechami latawców Bow/SLE. Jedne bardziej przypominają latawce C-shape, inne mają bardziej płaski profil.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

To Top