Connect with us

Deski kitesurfingowe – budowa, rodzaje

Artykuły

Deski kitesurfingowe – budowa, rodzaje

Deski kitesurfingowe podobnie jak i deski snowboardowe dzielą się na kilka typów. Rozróżniamy deski directional tzw. Kierunkowe, deski typu twin tip, deski typu wakeboard,deski typu surfboard, deski typu mutant.. Każda z tych desek różni się budową i przeznaczeniem aczkolwiek są pewne stałe elementy które występują w każdym rodzaju desek. Do tych elementów należą strapy, pady, finy oraz rączka. Dla przypomnienia strapy są to paski/strzemiona w które podczas pływania mamy włożone stopy. Bardzo często są one połączone z padaami czyli podkładkami pod stopy. Finy (stateczniki) to elementy deski które występują na spodniej części. Dzięki nim deska trzyma krawędź oraz nie ulega dryfowi podczas pływania. Rączka służy do wygodnego przenoszenia deski.

budowa_deski

Deski directional

Deski tego typu przypominają deski windsurfingowe z tą różnicą że są krótsze. Ich długość waha się między 160 a 200 cm a szerokość ok. 60cm.Charakterystyczne dla tego rodzaju desek są 3 footstrapy, finy tylko na tylnej części deski, środek ciężkości przesunięty na tył, wyraźnie podgięty przód deski oraz to że są jednokierunkowe. Deski tego typu najlepiej nadają się do nauki i pływania przy słabym wietrze.
directional_kite

Deski twin tip

Deski należące do grupy twin tip są symetryczne co oznacza że możemy na nich jeździć w obu kierunkach. Do zalet twin tipów można zaliczyć niską wagę, niewielką długość, możliwość skakania oraz łatwiejsze pływanie pod wiatr. Deski tego typu są używane przez doświadczonych kitesurferów, którzy cenią sobie agresywną jazdę jak również wykonywanie ewolucji.
twin-tip_kite


Deski typu mutant

Jest to deska która kształtem przypomina deskę twin-tip jednak jest to deska kierunkowa, asymetryczna. Łączy w sobie właściwości desek twin-tip oraz directional. Posiada finy na na dziobie i rufie aczkolwiek jazda w obu kierunkach nie daje tyle możliwość jak w przypadku twin tipa.
mutant_kite


Deski typu surfboard

Deski tego typu przypominają deski surfingowe, są nieco krótsze. Przeznaczone są dla zaawansowanych riderów. Świetnie nadają się do pływania po średnich i dużych falach.
surfboard_kite

Deski typu wakeboard

Deski wakeboardowe również nadają się do pływania na kajcie jednak wymagają dużego doświadczenia od kitesurfera. Różnica między tą deską a poprzednimi polega przede wszystkim na tym że posiada ona wiązania do których przypięte są nogi, a nie tylko włożone. Mogło by się wydawać, że to nawet lepiej ale nic bardziej mylnego. Jest to częsta przyczyna wypadków, kontuzji.
wakeboard

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

 • Artykuły

  Wywiad z Tomaszem Janiakiem

  By

  Wywiad z Tomaszem Janiakiem, czołowym polskim kitesurferem, aktualnym Mistrzem Polski w kategorii Masters i jednym z...

 • Artykuły

  Żagle – rodzaje, budowa

  By

  Żagiel to jeden z podstawowych elementów wyposażenia windsurfera, to element który wyróżnia windsurfing na tle innych...

 • Artykuły

  Ubiór kitesurfera, windsurfera

  By

  Zarówno kitesurfing jak i windsurfing wymaga od surferów odpowiedniego stroju. Są to sporty w których jak...

 • Artykuły

  Deski windsurfingowe – budowa i rodzaje

  By

  Podobnie jak w kitesurfingu w windsurfingu rozróżniamy wiele rodzajów desek. Optycznie wszystkie są do siebie podobne...

 • Artykuły

  Latawce – budowa, rodzaje

  By

  Latawiec to podstawowy element sprzętu każdego kitesurfera. To element, który wyróżnia kitesurfing na tle innych sportów....

To Top