Connect with us

Żagle – rodzaje, budowa

Artykuły

Żagle – rodzaje, budowa

Żagiel to jeden z podstawowych elementów wyposażenia windsurfera, to element który wyróżnia windsurfing na tle innych sportów np surfing 🙂 Żagiel wraz z takimi elementami jak bom, maszt, przedłużka, przegub, paleta tworzy tzw. pędnik. To za sprawą pędnika możemy żeglować wykorzystując siłę wiatru. W zależności od warunków wiatrowych, od stylu jazdy wyróżniamy różne rodzaje żagli.

pednik2

Freeride

freeride_zagielTo grupa uniwersalnych żagli o dosyć szerokim zastosowaniu. Najlepiej sprawdzają się w warunkach niewielkiego i średniego zafalowania. Konstrukcja tego typu żagla składa się zazwyczaj z 6 listew bez camberów. Rozbudowana dolna część żagla sprawia, że zapewniają dobry ciąg.

 

 

Freemove

freemove_zagielFreemove to również żagle o uniwersalnych charakterze z tym, że przeznaczone są na umiarkowane i silne warunki wietrzne. Dzięki mniejszym rozmiarom żagla możliwe jest pływanie na falach.

 

 

 

Freestyle

freestyle_zagielŻagle freestylowe jak już sama nazwa wskazuje przeznaczone są do konkurencji freestylowych. Niska waga, dobre własności manewrowe oraz brak zabezpieczeń sprawiają że najlepiej sprawdzają się w warunkach płaskiej wody. Występują najczęściej w rozmiarach od 50 do 7.

 

 

 

Freerace

freerace_zagielŻagle przeznaczone do szybkiej jazdy na płaskich akwenach. Charakteryzują się 7 listwową konstrukcją z rozbudowanym likiem dolnym. Żagle te posiadają stosunkowo szeroki zakres wiatrowy zwłaszcza jeśli chodzi o górny zakres.

 

 

 

Wave

wave_zagielTen rodzaj żagli przeznaczony jest do pływania na falach. Dzięki niewielkim rozmiarom (do 6m 2) oraz wzmocnieniom możliwa jest zabawa w przyboju

 

 

 

Race

race_zagielRace to żagle przeznaczone do ścigania się w regatach. Charakteryzują się one szerokim zakresem wiatrowym, 8-9 listwową budowa i dużymi rozmiarami. Żagle tego rodzaju przeznaczone są dla zawodników. Najczęściej sprowadzane na specjalne zamówienie.

 

 

 

 

 

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

To Top