Connect with us

Przygotowanie fizyczne a kitesurfing

Artykuły

Przygotowanie fizyczne a kitesurfing

Kitesurfing podobnie jak inne sporty takie jak narciarstwo czy snowboarding wymaga przygotowania się do sezonu. W sumie jeśli uprawiasz czynnie wyżej wymienione sporty to z kondycją raczej nie będziesz miał problemu. Wiele tych samych grup mięśniowych jest używana zarówno w kitesurfingu jak i w snowboardzie czy też narciarstwie. Jeśli jesteś jednak osobą która sporadycznie uprawia sporty to warto pomyśleć o specjalnym przygotowaniu fizycznym do sezonu. Przygotowanie fizyczne jest polecane zarówno osobom które już mają doświadczenie jak i początkującym. Trening warto rozpocząć na ok. 6 tygodni przed pierwszym pływaniem. Jest to wystarczający okres aby dobrze przygotować mięśnie, których będziemy używać pływając na kite.

Podczas ćwiczeń uwagę powinniśmy zwrócić na następujące grupy mięśni: mięśnie szyi, mięśnie brzucha i grzbietu, mięśnie ramion i obręczy barkowej, mięśnie kończyn dolnych. To te mięśnie są najbardziej obciążone podczas pływania na kitesurfingu. Mięśnie brzucha i mięśnie grzbietu pracują przez cały czas. Pozycja podczas jazdy oraz sama jazda, sterowanie latawcem powodują to, że tułów i brzuch pracują bardzo intensywnie. Podobnie wygląda sprawa z mięśniami kończyn dolnych. Te partie mięsni również pracują przez cały czas. Mięśnie nóg amortyzują uderzenie podczas lądowania po skokach, przyjmują wszystkie drgania wywołane przez kontakt deski z wodą. Mięśnie ramion i obręczy barkowej to kolejna grupa mięśni która pracuje przez cały czas podczas pływania. Powinniśmy zadbać o dobrą kondycję tych mięśni gdyż to właśnie rękami sterujemy latawcem. Mięsnie szyi to mięśnie które odczują szczególnie początkujący kitesurferzy, którzy kontrolują wzrokiem latawiec.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do sezonu ? Jeśli uprawiasz sport na co dzień to Twoje przygotowanie powinno się ograniczyć tylko do grup mięsni które najmocniej pracują podczas uprawiania kitesurfingu. Jeśli nie uprawiasz regularnie sportu to warto aby trening był w miarę możliwości urozmaicony. Polecam pływanie na basenie które dobrze wpływa na kondycję. Jeśli nie potrafisz jeszcze pływać to koniecznie powinieneś posiąść te umiejętności gdyż jest to bardzo ważne w kitesurfingu. Polecam również odwiedzić siłownie gdzie możemy wykorzystać maszyny do wzmocnienia mięśni nóg. Warto też skorzystać z rowerka treningowego czy też bieżni. Generalnie tradycyjne bieganie jak i jazda na rowerze również są bardzo mile widziane. Wystarczy godzinka ćwiczeń 3 razy w tygodniu a nasze przygotowanie kondycyjne podczas pierwszego pływania powinna być odpowiednie.

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

To Top