Connect with us

Wyniki Harpagan Race

News

Wyniki Harpagan Race

Złoto dla Maksa Żakowskiego, brąz dla Tomka Janiaka. Taki jest wynik pierwszych z siedmiu zawodów Pucharu Polski w kiteracingu „Harpagan Race”, które odbyły się w miniony weekend w Szczecinie, na plaży przy jeziorze Dąbie. Dwóch zawodników Blue Media Team pierwszy start może zatem zaliczyć do udanych. Drugie miejsce na pudle zajął Błażej Ożóg. W zawodach rywalizowało ze sobą 13 sportowców, którzy wzięli udział w 12 wyścigach.

Kite Racing to dyscyplina technicznie podobna do windsurfingu, ale różni się od tego ostatniego napędem – zamiast żagla motorem napędowym jest latawiec, którego wielkość dobiera się w zależności od siły wiatru. Zawody polegają na jak najszybszym przepłynięciu trasy ze startu wspólnego.

Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła czołowym polskim kiteracerom w osiągnięciu dobrych wyników. Pomimo niskiej temperatury, z początku słabego, ale później już porywistego i często zmieniającego swój kierunek wiatru, które opóźniły wypłynięcie zawodników na fale o kilka godzin, kiteracerzy Blue Media Team spisali się znakomicie. Maks Żakowski (obecnie 3. w ogólnoświatowym rankingu IKA) objął prowadzenie już na początku zawodów i aż 9 razy przypłynął na metę jako pierwszy, deklasując pozostałych rywali.

 

harpagan-race2

Wygrana zawsze cieszy, tym bardziej w tak mało korzystnych warunkach. A pierwsze zwycięstwo podbudowuje i daje motywację do kolejnych startów w Pucharze Polski – mówił zadowolony po wyścigach zdobywca pierwszego miejsca, Maks Żakowski.

Żakowski poprzedni sezon może zaliczyć do jednego z najbardziej udanych w karierze. Zdobył tytuł Mistrza Polski w Kite Racingu oraz Złotą Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Przywiózł też do Polski trzy medale: srebrny, zdobyty w Pucharze Europy w niemieckim Sylt, złoty w kategorii juniorów U21 i brązowy w klasyfikacji generalnej wywalczone w Mistrzostwach Ameryki Południowej w San Andreas. W obecnym sezonie jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do medalu w tegorocznych Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata w Turcji.

harpagan-race3

Następny etap Pucharu Polski to zawody w Chałupach, rozgrywane od 23 do 25 maja. Później kitesurferzy wybiorą się do Świnoujścia, gdzie w dniach 13-15 czerwca będą rywalizować ze sobą na tamtejszych falach. Kolejna kitesurferów przywita plaża w Rewie, na której od 19 do 22 czerwca będą mogli sprawdzić swoje umiejętności. Od 10 do 13 lipca zawodnicy będą już walczyć w Łebie w konkurencji Course Racing. Początek sierpnia (1-3 sierpnia) sportowcy zarezerwowali sobie na zawody w Mielnie, jedne z najważniejszych w całym sezonie. Kitesurferzy będą mieli okazję sprawdzić się w tutaj kategorii race jeszcze przed wrześniowymi Mistrzostwami Europy w Kite Racingu, które odbędą się właśnie na plaży w Mielnie (2-7 września 2014). Wreszcie końcówka sierpnia (29-31 sierpnia) i wyczekiwane przez wszystkich kitesurferów oraz kibiców widowiskowe zawody w kategoriach freestyle oraz race w Jastarni, które zakończą tegoroczny Puchar Polski.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in News

To Top