Connect with us

Stateczniki – rodzaje, budowa

Artykuły

Stateczniki – rodzaje, budowa

Stateczniki to elementy dzięki którym żegluga jest łatwiejsza. Dzięki finom łatwiej jest zrobić zwrot czy tez wejście w ślizg. Dobrze dobrany statecznik może w znaczny sposób ułatwić i uprzyjemnić żeglugę. Generalnie wyróżniamy kilka rodzajów stateczników: freeride, race/slalom, wave/Freestyle, anti Grass, anti-weed, które różnią się grubością, konstrukcją, długością, kątem natarcia, oporem, szerokościom, kształtem.

Freeride

150x170-images-stories-artykuly-race_finTo najbardziej uniwersalne konstrukcje. Łączą w sobie cechy stateczników Race’owych oraz Wave’owych dzięki czemu deska będzie stateczna, zwrotna, szybka.

 

 

 

 

Wave/Freestyle

freestyle_finDzięki charakterystycznemu kształtowi zapewniają lepszą kontrolę i sterowanie podczas jazdy na fali czy też podczas wykonywania trików. Charakteryzują się małym oporem bocznym oraz zwrotnością.

 

 

 

 

Race/Slalom

speed_finGrupa stateczników o smukłym kształcie, które zapewniają dobrą stateczność oraz pozwalają na uzyskiwanie dużych prędkości. Są sztywne u podstawy i elastyczne na końcu. Niektóre stateczniki tego rodzaju osiągają długość do 70 cm.

 

 

 

Anti Grass/Anti Weed

antiweed_finStateczniki tego rodzaju charakteryzują się dużym katem natarcia i są przeznaczone do pływania w akwenach zarośniętych wodorostami. Duży kąt natarcia zapobiega zaczepianiu się wodorostów.

 

 

 

Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

More in Artykuły

To Top