Connect with us

Polacy Wicemistrzami Świata w kitesurfingu

News

Dużym sukcesem Polaków zakończyły się Mistrzostwa Świata w kitesurfingu rozgrywane we włoskim Cagliari. Aż dwóch naszych rodaków stanęło na podium. Tomek Janiak zdobył srebrny medal w kategorii Masters a Maks Żakowski srebrny medal w kategorii Juniorów. Obaj reprezentują Blue Media Team.

Mistrzem Świata w kategorii Juniorów został Francuz Maxime Nocher a w kategorii Masters Brazylijczyk Wilson Veloso. Wśród kobiet triumfowała Rosjanka Elena Kalinina oraz Szwajcarka Astrid Berz. O tytuł Mistrza Świata rywalizowało 48 zawodników z 25 krajów.

Polacy od samego początku prezentowali bardzo wysoką formę. Już pierwszego dnia prowadzili w obu kategoriach wiekowych. Tomek Janiak wygrał wszystkie 4 wyścigi, nie dając żadnych szans Hiszpanowi Pedro Garijo Velasco. Maks Żakowski tryumfował w 2 wyścigach, w pozostałych 2 musiał ustąpić miejsca Francuzowi Maxime’owi Nocherowi.
W kolejnych dniach zawodnicy Blue Media Team potwierdzili swoje umiejętności walcząc o prymat z trudnymi przeciwnikami i powiększając swoją przewagę nad resztą zawodników. Ostatecznie jednak musieli uznać przewagę swoich największych rywali, choć niewiele brakowało, by Polacy wrócili z Cagliari ze złotymi medalami. Tomek Janiak wygrał 3 z 4 wyścigów finałowych i do zwycięstwa zabrakło mu jedynie 3 punktów. – Przegrałem o włos, pozostał więc pewien niedosyt, ale mimo wszystko jestem zadowolony z wyników. Trudno nie cieszyć się z tytułu Wicemistrza Świata. Dziękuję za doping. Myślę, że pokazaliśmy się jako Polacy z dobrej strony. – mówi Tomek Janiak, zawodnik Blue Media Team i Mistrz Polski Masters w kiteracingu.

W kategorii Juniorów Maks Żakowski musiał dwukrotnie uznać przewagę francuza Maxime Nochera.

– Maxime zasłużenie zwyciężył, ale w tym sezonie nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa. Na Mistrzostwach w Turcji jeszcze się odegram – zapowiada Maks Żakowski z Blue Media Team, aktualny Mistrz Polski w kiteracingu.

W Mistrzostwach Świata w kiteracingu we włoskim Cagliari, startowało 48 zawodników z 25 krajów. Polskę – obok Tomka Janiaka i Maksa Żakowskiego reprezentował Andrzej Ożóg i Piotr Lenckowski.